Temaatiline kovisioon - TRAUMA Liina Lehtla juhendamisel 26.3.24.kell 17.00-20.00

6b6454f3 4b0f 40df 8b7a bb525feac46f


Liina kirjutab:
Trauma teema on huvitanud mind läbi terve täiskasvanuea. Juba minu ülikooliaegne lõputöö käsitles lapseea trauma mõju inimese kujunemisele, kuigi sel ajal ei nimetatud neid kogemusi veel traumaks. „Traumatöö pereteraapias“ sai valitud ka minu uurimistöö teemaks 2023. aastal Pereteraapia Kooli lõpetades. Suurepärane, et ligi 30 aasta jooksul, mis nende kahe töö kirjutamise vahele jääb on teadus ja teadvustamine järele jõudnud sellele, mis ’90-ndatel oli alles niššiteooria!
Usun, et baasteadmised traumast on hädavajalikud kasvõi selleks, et traumat ära tunda ja mitte klienti hätta jätta. Trauma-klient võib teraapias olla üsna ebamugav, isegi ärritav, sest teda on keeruline aidata. Ta võib olla absoluutselt distantseeritud oma tunnetest või siis vastupidi ülitundlik ja rännakus kohe kuskile kosmosesse ära lennata, soovimata reaalsusega kontaktis olla. Tal on nii psühhosomaatikat, sotsiaalseid ja vaimse tervise probleeme ning enamasti arvukalt diagnoose ja silte, mis üksi pole teda edasi aidanud. Ta saab sageli varjatud või varjamatu suhtumise „mis sul ometi viga on?!?“ osaliseks, samas kui enamasti pole keegi kunagi päriselt huvi tundnud „mis sinuga juhtus?“ Mul oleks hea meel, kui suudaksin innustada sind olema see inimene tema elus!

Selles kovisioonis püüan jagada neid teadmisi, mis on mulle endale vajalikuks osutunud, et mitte ära kaduda trauma-kliendi probleemide rägastikku, jäädes ühtaegu nii kaastundlikuks kui ratsionaalseks. Mõned pidepunktid:
Miks trauma on traumaatiline? Mis on trauma ja mis pole? Mida peab teadma neurobioloogiast? Miks on traumat raske mäletada ja võimatu unustada? Milliste sõnade kasutamist peaks trauma-kliendiga tegeledes vältima? Miks meenutamine ei tähenda veel tervenemist ja miks rääkimine võib hoopis asja hullemaks teha? Kuidas päästikud ja sümptomid on omavahel seotud? Kuidas on sõltuvus- ja riskikäitumised traumakliendi ellujäämisstrateegiad? Milline on destruktiivsete käitumiste roll eneseregulatsioonil? Kuidas käsitleda hirmu, abituse ja häbitunnet? Mida tähendab abi pakkumine õiges järjekorras? Kuidas suhted toetavad traumast tervenemist? Kuidas aidata klient minevikust olevikku?, jne.

Minust:

Olen holistiline regressiooni terapeut (2010a), hingamisterapeut (Wäxthuset Training & Develepment Program, 2002a), pere- ja paariterapeut (2023a), praegu õpin juurde tunnetekeskset paariteraapiat. Mul on eravastuvõtt, kus ma kõike seda õpitut igapäevaselt kasutan nii individuaalses klienditöös kui perede ja paaridega tegel.

Oma osalusest anna palun teada info@holistikud.ee